Prema podacima navedene američke organizacije, te pare su najčešće završavale na računima u zemljama koje važe za poreska pribežišta, kako što je Belize, Sejšeli, Lugano, St. Vinsent i Grenadini, Mauricijus, Panama, itd. Prema metodologiji koju koristi ova organizacija, taj novac je nelegalno zarađen, odnosno nelegalno iznet iz zemalja u razvoju, kao što je Makedonija, navodi se u tekstu.
Global Fajnenšel Integriti objašnjava da je reč o sredstvima koja uglavnom potiču od mita i korupcije državnih funkcionera, poreskih utaja, trgovine drogom, oružjem i ljudima, finansiranja terorizma i drugih ilegalnih aktivnosti.
Prema godišnjem izveštaju, Makedonija se nalazi na 88. mestu u pogledu pranja para, dok je prošle godine bila na 79. poziciji. Najviše nelegalnih para je iz te zemlje izneto 2008. godine, 928 miliona dolara, i 2011. godine kad se tajnim kanalima odlilo 852 miliona dolara.
Izveštaji međunarodnih organizacija pokazuju da zemlje u razvoju zajedno godišnje gube 160 milijardi dolara zbog poreskih utaja kompanija.
Shodno analizi organizacije KriščenEjd (CristianAid), da su te pare date zemljama u razvoju i nerazvijenim zemljama, bile bi dovoljne da se spasi 1.000 dece dnevno. (Kurir)