Bogati Ujedinjeni Arapski Emirati imaju moderne bolnice, ali im nedostaju lekari. Zato svoje građane šalju na lečenje u inostranstvo – i to o trošku države.
U ordinaciji doktora Kaleda Al Kaivanija svako malo zvoni telefon. Upravo se javila jedna žena iz Dubaija, jednog od sedam Ujedinjenih Arapskih Emirata. Ona je u Nemačku došla u kupovinu, pozlilo joj je i završila je u bolnici. Tu joj je rečeno da moraju da se obave različite pretrage. Al Kaivani će ispitati mogućnost preuzimanja troškova lečenja. Obično o lečenju u inostranstvu odlučuju lekari u Dubaiju. Kod osoba koje dolaze u nemačke bolnice često se radi o teško povređenima nakon saobraćajnih nesreća, deci sa urođenim manama, pacijentima koji imaju tumor ili su im potrebna ortopedska pomagala.
Sagovornik za sve i svašta
Al Kaivani je urolog sa ordinacijom pri ambasadi Ujedinjenih Arapskih Emirata u Bonu. Iz Dubaija dobija poštom medicinsku dokumentaciju pacijenata, pa zatim za njih u Nemačkoj, Austriji ili Švajcarskoj traži odgovarajuću bolnicu i organizuje putovanje i boravak. Pored većih poteškoća, često mora da rešava i manje nejasnoće: „Jednom me je nazvao jedan građanin Dubaija i ispričao mi da je upravo sleteo na aerodrom i da pred njim stoji jedan čovek u uniformi. ‘Šta da radim ako mi bude pravio probleme?’. Objasnio sam mu da se radi o policajcu kojem samo mora da pokaže pasoš.“
Taj lekar poreklom iz Dubaija, koji je studirao u Nemačkoj, ima razumevanja za takve probleme: „Ljudi su bolesni, a uz to su i pod psihičkim pritiskom jer po prvi put dolaze u neku stranu zemlju čiji jezik ne govore. Oni se ovde ne ponašaju kao kod kuće. Često nemaju strpljenja.“ I tako stanovnici Orijenta po dolasku u Nemačku neretko najpre dožive mali kulturni šok. Al Kaivani im onda objašnjava kako bi trebalo da se ponašaju.
Problemi s naplatom računa
On organizuje prevodioca, prevoz i smeštaj za članove porodice koji su doputovali s pacijentom. Takođe, pregovara sa bolnicama o neophodnim medicinskim merama i honorarima i odobrava državnu finansijsku pomoć za siromašne građane Ujedinjenih Arapskih Emirata. A odgovara i na pitanja vezana uz praktikovanje verskih obreda i ishrane bez svinjetine i alkohola. „Moj posao je stresan“, kaže taj medicinski birokrata. Godišnje se brine o hiljadu pacijenata koji prosečno sa sobom dovedu po dve osobe kao pratnju. Budući da ne može sve lično da ih prati, Al Kaivani mora da angažuje specijalizovane organizacije. Ali sa njima nije uvek zadovoljan: „One često ne rade profesionalno, naplaćuju basnoslovne provizije od lekara i pacijenata.“
U nekim slučajevima ima problema sa plaćanjem. Pojedini pacijenti nakon lečenja netragom nestaju, a klinikama ostaju neplaćeni računi. Neurološka klinika za rehabilitaciju Godesheje u Bonu zbog toga je promenila svoju praksu: pacijenti iz Saudijske Arabije i Kuvajta tu se primaju samo nakon što unapred plate sve troškove. Problema je bilo i sa naplatom lečenja teško ranjenih u ratu u Libiji 2011. godine. Šef klinike Godesheje Rolf Radcuvajt navodi da je klinika pretrpela štetu u šestocifrenim iznosima. On istovremeno hvali saradnju sa ambasadama Ujedinjenih Arapskih Emirata i Katara u Nemačkoj.
Bolnice su luksuz u bogatim zalivskim državama
Katar i Dubai smatraju se, doduše, turističkim rajevima u Persijskom zalivu, ali državni sistem zdravstvene zaštite u tim zemljama bogatim naftom nije u skladu sa savremenim standardima. „Imamo moderne bolnice, ali premalo lekara. Pacijenti sa komplikovanim dijagnozama šalju se u inostranstvo o državnom trošku jer je lečenje osnovno, Ustavom zagarantovano pravo“, objašnjava Al Kaivani razloge tog „medicinskog turizma“. Zato se u Nemačkoj ne leče samo bogati Arapi, već i vojnici, članovi njihovih porodica i civili. Oni u Nemačku dolaze i na rehabilitaciju i uzimanje mera za izradu ortopedskih pomagala.
„Ima bolnica koje svaki račun automatski uvećaju za 20 odsto. To je postalo moderno“, žali se Al Kaivani. No Rolf Radcuvajt takve račune za lečenje stranih pacijenata opravdava laboratorijskim uslugama, angažovanjem prevodilaca, organizovanjem prevoza van klinike i posebnom ishranom. „Osim toga, pacijenti iz inostranstva plaćaju samo medicinske usluge. Nemački pacijenti pak, svojim porezima finansiraju izgradnju bolnica i kupovinu medicinske opreme“, ističe Rolf Radcuvajt. www/petarjovanovic.net MELEMI ZA TIROIDU
Autorke: Karin Jeger / Andrea Jung-Grim
Odgovorni urednik: Ivan Đerković