Koja alternativa
Grčka preduzeća i domaćinstva ne žele povratak na drahmu, jer i dalje ne veruju domaćoj centralnoj banci. I oni nisu prezaduženi. Veliki neto dužnik prema inostranstvu je grčka država.
„Oprostite zbog našeg predsednika vlade!“
Razloga da se zatraži oproštaj je mnogo, ali i predsednika je mnogo, i svi misle da su se izvukli iz odeljenja za zaostale i ponavljače, gde sede Grci isprašenog tura.
Najzad sporazum sa Iranom
Posle 19 dana maratonskih pregovora – uz čokoladice, sladoled i štapiće mocarele – Iran i 6 velikih sila su u Beču postigli dogovor o iranskom nuklearnom programu.
Shiny happy people
Stanovnicima naselja Grmeč u Zemunu stiglo je rešenje po kome treba sami da sruše svoje kuće – za jedan dan – pod pretnjom prinudnog izvršenja na njihov teret. Žalba ne odlaže izvršenje.
Kriza evrozone kao deo borbe za mir
Posle dva svetska rata, ne smemo dozvoliti da pitanje valute zaustavi veliki evropski projekat koji se stvara decenijama. Zato nije čudno što u borbi za evro mnogi vide bitku za dušu Evrope.
CORAX
16.07.2015, Danas
Zašto Nemačku treba izbaciti iz evrozone
Mnogi Nemačku vide kao svetlu tačku u anemičnoj evropskoj ekonomiji – kao „pokretača rasta“, što bi rekao Šojble. Ali nemački hronični trgovinski suficit pravi probleme u Evropi.
PAD
Nemačka vlada je za jedan vikend upropastila 70 godina posleratne diplomatije. Šojble je pobedio – u skladu sa Fukoovim obrtanjem Klauzeviceve izreke: politika je nastavak rata drugim sredstvima.
Klinci, zauvek
Školegijum
Govoriću o grafičkom romanu Emmanuela Lepagea „Muchacho“ (ili „Dečko“, a možda čak i „Klinja“), koji je pored odrastanja i revolucije u svoju naraciju upleo još i veru i obrazovanje.
Srbija Dembelija 2015
Novac raste po parkovima, onako zimzeleno, tokom cele godine. Odeš u obližnji parkić, nabereš love koliko ti je volja, pa onda klaj klaj u kupovinu. “Malo je kasa u Evropi koje mogu da se podiče takvim stanjem”.
Dužnička kriza: pre i posle Grčke
Drama koja se odvija u Atini samo je vrh ledenog brega: finansijski nestabilne države širom sveta duguju kreditorima trilione dolara. Sa sličnom dužničkom krizom suočava se preko 20 zemalja.
Bilježnica Robija K.: Grčkanje na muliću
Onda je u mamin ured ugibao Cipras u biloj košuljici i crnom sakou. Mama je raširila ruke i cijuknila je: „Gospodine Cipras! Tako mi vas je drago vidit! Moran primjetit da mi izgledate prva liga!“
Ivan Čolović u Ljubljani
Pristalice rehabilitacije četništva tvrde da su četnici bili antifašisti, a slovenački borci za rehabilitaciju domobrana da je opredeljenje za služenje okupatoru bilo bolje, korisnije i… moralnije.
Šta se dogodilo?
Grčka vlada nije imala izbora. Napuštanje evrozone nije bilo opcija, jer ona za to nema mandat. Nijedan novi mladi premijer na ovom svetu ne bi smeo da na sebe preuzme tako veliku odgovornost.
Trijumfalni poraz
Stvarno ponižavajuće. Za samo nedelju dana prodao je, što bi Srbi rekli, veru za večeru. A nije uspeo da rasturi ni evrozonu ni EU, na šta ga je huškalo nekoliko nobelovaca.
Nož, žica, kamenica
Mi čekamo da ceo svet oda priznanje našim žrtvama, pa ćemo onda i mi njihovima. Videli smo šta se desi kad odajemo poštu tuđim žrtvama. Kamenuju nam premijera.
Događanje šuplje analogije
Jedna od vulgarnijih teza koje su u poslednje vreme u opticaju je i ona da je Cipras zapravo isto što je kod nas bio Milošević, i da je ono što se danas dešava u Grčkoj ono isto što je bila Slobina anti-birokratska revolucija.
Štete i uštede
Pošto protivnici politike štednje ovom problemu pristupaju ideološki i retko iznose bilo kakve argumente, odlučio sam da im pomognem. Dakle, kad štednja nema opravdanja? Na primeru Srbije, naravno.
Zločin i kamen
Prema najavama, “istraga će pokazati” da su incident pokrenule neke “marginalne društvene grupe”, ali svi smo čuli uzvike porodica žrtava dok je Vučić bežao iz Potočara.
Mehanika fluida
Razgovor sa Hasanom Nuhanovićem za Sarajevske sveske povodom 20 godina od genocida u Srebrenici.
Prvi korak
Svojim izjavama, predsednici Srbije i Republike Srpske pripremili su scenu za incident u Srebrenici, koji ih je oslobodio i poslednjeg obzira: za njih su u Srebrenici napadnuti Srbija i „srpski“ narod.
Čileizacija Grčke
Novosti
Bruxelles prema Grčkoj primjenjuje isti pristup kao Washington u svojedobnom vojnom prevratu u Čileu. Žalosno je što tome doprinosi i službeni Zagreb.
Dubravka Stojanović i Teofil Pančić – intervju
Autonomija.info
Naš politički i intelektualni mejnstrim bi pristao na sledeću trgovinu: priznajemo da smo pobili, ne osam, nego 15 hiljada ljudi, ali samo da se to ne nazove genocidom!
Suđenja za ratne zločine u slepoj ulici
Za Radio most Omera Karabega govore Sandra Orlović iz Fonda za humanitarno pravo iz Beograda i Vesna Teršelič iz Centra za suočavanje sa prošlošću iz Zagreba.
Referendum, pregovori i izbori
Novi magazin
Članice Evropske monetarne unije preuzele su solidarnu odgovornost da vrate grčke dugove. Time se ne spasavaju te države i njihove banke, već grčke javne finansije i grčke banke.
Denial
FAMA
Camus wrote about the world without direction after World War II. How could it happen again today? How is Srebrenica possible? How is the concerted abolition of 20th century crimes possible?
Hungarian Vizsla
The prime minister didn’t explain how the Serbian border police managed to prevent 615 migrants from entering Serbia in one day. Did they classify them according to their skin colour, the shape of their skulls…
Greece’s adjustment problem
The mandate that the new government received basically asks for the return to the pre-2009 era. This is achievable, with Greece remaining in the European Monetary Union, and with a debt write-off.
A late response
No one is prepared for the situation of, for example, 60,000 migrants coming to Serbia. And that’s exactly how many of them are in Serbia right now. The entire population of the city of Paracin.